Jeżeli chcemy poczuć się jak na koncercie lub jak w kinowej sali niezbędny jest zakup odpowiedniego zestawu kolumn głośnikowych, rezygnując z głośników fabrycznie montowanych w telewizorach czy wieżach audio.
Pierwszym parametrem na który zwracamy uwagę (poza ceną) jest
moc głośników. Jednak wiele ważniejszym wyznacznikiem jakości kolumn jest ich
efektywność (SPL) wyrażona w decybelach na jeden wat mocy z odległości 1 metra od głośnika. Efektywność ma bezpośredni wpływ nie tylko na głośność, lecz również na dynamikę, głębię i czystość uzyskanego dźwięku. Oczywiście, im wyższy współczynnik efektywności, tym zniekształcenia odtwarzanych dźwięków będą mniejsze.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest
pasmo przenoszenia, pełny zakres słyszalnych dźwięków mieści się w granicach 20–20000 Hz czyli kolumny o takich parametrach potrafią odtworzyć każdy dźwięk słyszalny dla człowieka. Większość kolumn mieści się w paśmie od 40-50 Hz w górę, czyli część najniższych dźwięków nie jest odtwarzana co dla amatora nie ma praktycznie znaczenia ponieważ te brakujące 20-30 HZ może wychwycić jedynie ucho bardzo doświadczonego audiofila.
Kolejnym ważnym elementem głośników jest membrana, musi być lekka i elastyczna, by jak najlepiej odzwierciedlała dźwięki. Zwrotnica natomiast składa się z dwóch lub trzech filtrów, które rozdzielają poszczególne dźwięki.
Kolejny parametr to
ilość dróg w zestawie głośnikowym - potocznie kolumny trójdrożne uważa się za lepsze od dwudrożnych ale ważniejsza jest jakość wykonania konkretnego modelu ponieważ lepsze mogą okazać się wysokiej jakości głośniki dwudrożne niż najtańsze trójdrożne.
Ostatni element –
obudowa kolumny, ważny lecz bagatelizowany element - tutaj ponad wszelką wątpliwość wiadomo, że najlepsze są obudowy drewniane, niestety w globalnym pędzie do cięcia kosztów większość kolumn ma obudowy z różnego rodzaju płyt drewnopochodnych od MDF o dużej gęstości i wytrzymałości po płyty wiórowe i wszelkiego rodzaju sklejki.
Samodzielny
subwoofer – w dobrych kolumnach stereo, przeznaczonych do słuchania muzyki jest on raczej kosztownym wydatkiem nie rekompensowanym przez dużo mocniejszy bas.
Subwoofery warto natomiast stosować w zestawach kolumnowych przeznaczonych do kina domowego.
5.0 to zestaw obejmujący dwie kolumny podłogowe, kolumnę centralną i dwie kolumny tzw. satelity po dodaniu subwoofera zestaw jest oznaczany jako 5.1.
W sklepie oferujemy pełne zestawy kolumnowe 5.1 jak też poszczególne ich elementy do uzupełniania wedle własnego upodobania (i przypływu gotówki).
Sporadycznie trafiają się oferty nawet pojedynczych kolumn.