Głośniki wysokotonowe są niezbędnym elementem każdego zestawu głośnikowego, jeśli chcemy uzyskać klarowne i wyraziste brzmienie, są one również montowane w zespolonych głośnikach samochodowych na stale zamocowane, najczęściej pośrodku membrany głośnika średnio-niskotonowego. Znawcy car-audio doskonale wiedzą, że bez tweetera czyli głośnika wysokotonowego system audio jest niepełny a słuchanie muzyki nie sprawia przyjemości
Głośniki wysokotonowe, można podzielić na 3 grupy: piezoelektryczne, kopułkowe oraz wstęgowe
Głośniki piezoelektryczne trudno nawet nazwać głośnikami. Stąd ich poprawna nazwa to przetwornik piezoelektryczny. Wykorzystuje się w nim efekt piezoelektryczny, czyli odkształcanie się pod wpływem napięcia elektrycznego (efekt stosowany w głośniczkach) lub jego odwrotność, czyli powstanie napięcia pod wpływem nacisku (w zapalniczkach piezoelektrycznych, w przyciskach służących do otwierania drzwi w tramwaju lub autobusie).
Zaletą takich głośniczków jest to że wielkości (średnicy) amplitudy drgań są tak małe, że przetwornik ten nadaje się tylko do generowania wysokich częstotliwości i to bez względu na wielkość takiego głośnika
Impendacja głośnika piezoelektrycznego ma charakter pojemnościowy, czyli nie obciąża wzmacniacza i można go podłączyć bez zwrotnicy. Właśnie ze względu na to, że daje on obciążenie pojemnościowe, nie należy podłączać samych głośników piezoelektrycznych ponieważ wzmacniacz może się wzbudzać. Trzeba montować go razem z innymi „zwykłym” głośnikiem.
Głośnik kopułkowy jest to najczęściej spotykany przetwornik wysokotonowy ze względu na umiarkowaną cenę i dobrą jakość odtwarzania. Zbudowany jest podobnie jak głośnik z membraną, lecz bez tej membrany i jej zawieszenia, a dźwięk emitowany jest poprzez kopułkę pełniącą rolę również pokrywki przeciwkurzowej. Kopułka ta musi być, podobnie jak membrana głośnika niskotonowego, sztywna i lekka. Produkuje się ją z jedwabiu lub innej tkaniny, impregnowanej i pokrywanej sprężystym materiałem tłumiącym. Może ona być z innych materiałów: stopu aluminium czy tytanu.
Mały rozmiar kopułki sprawia, że kąt promieniowania dźwięku jest znacznie większy niż w przypadku głośnika membranowego. A i sprawność tego przetwornika jest większa.
Głośnik wstęgowy jest spotykany głównie w drogich modelach kolumn głośnikowych, Generalnie uznawany za jeden z najlepszych przetworników wysokotonowych w stosunku ceny do jakości
Te głośniki wysokotonowe działają wedle zasady: między dwoma magnesami znajduje się bardzo cienka i lekka blaszka aluminiowa, przez którą płynie prąd, a dokładnie sygnał dźwiękowy. Blaszka ta czyli wstęga jest zarazem cewką i membraną, bo wprawiana w ruch generuje dźwięk. Żeby nie ulegała ona uszkodzeniu przy większych wychyleniach musi być pofałdowana jak harmonijka. Taka wstęga ma większy zakres pasma niż głośniki kopułkowe, ale nadal ograniczony dotonów wysokich.
Głośniki wstęgowe wysokotonowe posiadają bardzo małą impendację i dlatego wymagają wbudowanego transformatora.