Źródłem światła w oświetleniu LED są białe dioda elektroluminescencyjne, które składają się z niebieskiej diody elektroluminescencyjnej i luminoforu. Niebieska dioda elektroluminescencyjna emituje światło o długości fali około 450 nm. Światło niebieskie pobudza do świecenia luminofor umieszczony w obudowie diody. Luminofor, np. YAG:Ce, emituje światło żółtozielone, które zmieszane ze światłem niebieskim diody
daje światło białe.
W zależności od rodzaju luminoforu, można uzyskać biały kolor o różnej temperaturze barwnej tzw ciepła lub zimna biel.
LED-owe źródła światła występujące w ofercie handlowej maja zazwyczaj wydajność 84 LM/W , wydajność układu obniża zasilacz, którego sprawność nie przekracza 95%.
Proste konstrukcje, służące głównie jako kontrolki przeznaczone do zastępowania miniaturowych żaróweczek w tablicach synoptycznych lub samochodowych tablicach rozdzielczych, zawierają tylko diodę świecącą w do wolnym kolorze oraz opornik i pracują przy napięciach 6–24 V.
Lampy diodowe służące do oświetlania mają gwint odpowiadający standardowym żarówkom np. E14 lub E27, co pozwala umieścić je w oprawie dla żarówek 230 V
W obrocie są również żarówki nisko napoięciowe z trzonkami odpowiadającymi standardom żarówek halogenowych MR16, GU-10, G-4 itp.
Niskie napięcie konieczne do zasilania diod świecących białych lub ciepłych białych (Warm White) jest w nich wytwarzane za pomocą przetwornicy impulsowej. W lampach LED stosuje się zarówno diody klasyczne (okrągłe, coraz rzadziej) jak i nowoczesne diody montowane powierzchniowo (SMD) o szerszym kącie świecenia oraz większej trwałości.
Zalety korzystania z innowacyjnej technologii LED
Oszczędność - technologie oświetlenia oparte na diodach LED pozwolą nam zaoszczędzić nawet 80% wydatków jakie ponosimy za energię w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia żarowego. Zakup oświetlenia LED może się zwrócić szybciej niż się tego spodziewamy. A ceny energii elektrycznej nie spadają.
Ekologia - Emisja CO2 spada proporcjonalnie ze zmniejszeniem zapotrzebowania na prąd, a raczej z jego zużyciem. Dla wyprodukowania 1KWh energii elektrycznej emituje się ok. 1,23kg CO2 (dane z 2010 roku). Wielu z nas, popiera takie zmian - ziemię mamy tylko jedną.
Wygoda – zamiast przez wiele lat wchodzić po drabine żeby wymienić ciągle przepalające się żarówki to w przypadku oświetlenia LED, którego żywotność to nawet 100000 godzin może raz w życiu będziemy musieli sięgnąć po drabinę.